ОтTeijo LiimatainenОтветить на сообщение
КAllОтветить по почте
Дата18.11.2004 09:57:45Найти в дереве
РубрикиWWI;Версия для печати

Query


Hello there


I research personel history of Hippolit Studnitzky, who was a rear admiral in Russian Navy in Baltic sea from late 1800 to early 1900. He was born 1857 in Poland (?) and died 1929 in Helsinki, Finland. His son, Alexander, was served in cruiser Pallada and killed when U-26 torpedoed cruiser in october 1914. I got some Alexanders letters to his girlfriend and I find out that Alexander was served also in cruiser Aurora.

I'd like to make "full investigation" about these soldiers and I need help to find any kind of information. So, please, if You know any hints or information that might help me, or any place or sites or something.., please let me know. All information is very important to me.

Best Regards
Teijo Liimatainen
[email protected]


Здравствулте! там


Я исследую историю personel Hippolit
Studnitzky, было задним admiral на русском языке военно-морской флот в
Балтийского моря от последнее 1800 до предыдущее 1900. Он был рожден 1857 в Польше (?) и умерли 1929 в helsinki, Финляндия. Его сынок, Александр, послужил в крейсере Pallada и убил когда U-26 torpedoed
крейсер в 1914 -го октябре. Я получил некоторые письма Alexanders к его girlfriend и я
нахожу вне что Александр был послужен также в рассвете крейсера.

Я хотел был бы сделать "полное исследование" о этих воинах и я помощь
найти любой вид информации. Так, пожалуйста, если вы знаете любые намеки или информацию, то могли помочь мне, или любые место или места или что-то., пожалуйста препятствуйте мне знать. Вся информация очень важна к мне.

Наилучшия пожелания
Teijo Liimatainen